Dlaczego warto

Dlaczego warto?


Dach jest głównym elementem budynku chroniącym dom przed wpływem środowiska zewnętrznego. Konstrukcja dachowa jest najważniejszą częścią budynku, przenoszącą obciążenia od śniegu, wiatru i elementów wykończenia. Coraz popularniejsze są budynki parterowe w których dach jest najdroższym elementem budynku. Dlatego podczas projektowania inwestycji warto poświęcić konstrukcji dachowej więcej uwagi.
Projektanci często skupiają się na innych elementach budynku, a konstrukcję dachu traktują po macoszemu. Odpowiedzialność przerzucają na prostych wykonawców i pracowników tartaku. Trudno też się im dziwić skoro za adaptację projektu domu jednorodzinnego dostają kilkaset złotych, a poprawne wykonanie projektu konstrukcji dachowej trwa wiele godzin. Projektanci stosują schematy i rozwiązania znane od dziesięcioleci mimo iż od tamtych czasów wiele zmieniło się. Coraz droższa jest robocizna i drewno, zatem projektowanie powinno uwzględniać wydatki Inwestora. Dokładniejsze są też metody obliczeniowe umożliwiające optymalizację konstrukcji dachowej pod względem użytkowym, prostoty wykonania oraz oszczędności materiałów.
Wielokrotnie spotykałem się z poddaszami użytkowymi, w których było dużo zbędnych słupów i płatwi utrudniających użytkowanie i podnoszących koszty wykonania. Projekty z katalogu przystosowane są często do najgorszych możliwych warunków użytkowania (tak na wszelki wypadek) mimo iż można zastosować tańsze i lepsze rozwiązania.
Warto na etapie projektu lub budowy wykonać analizę konstrukcji dachowej i w razie konieczności wykonać projekt zastępczy pozwalający oszczędzić sporo nerwów i pieniędzy.

 Ile to kosztuje?

Analizę konstrukcji dachowej wykonam dla Państwa bezpłatnie.
Projekt konstrukcji dachu to koszt 5zł brutto za m2 powierzchni rzutu dachu ( nie połaci ).
Projekt zostanie wykonany przez konstruktora posiadającego uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Więcej informacji w zakładce optymalizacja dachu